Pszenica ozima jest rośliną silnie krzewiącą się, przez co jest bardzo narażona na choroby powodowane przez grzyby. Dlatego jej uprawy powinny być beż objęte pełną ochroną fungicydową. Ze względu na ilość chorób atakujących pszenicę ozimą i długość okresu wegetacji, zaleca się wykonanie trzech zabiegów: T1, T2,i T3. Mają one formę oprysków, które stosuje się w określonych fazach rozwojowych w celu ochrony upraw.
Zabieg T1 w pszenicy ozimej
T1 to pierwszy, główny zabieg fungicydowy. Jego zadaniem jest eliminacja chorób, które mogły rozwinąć się późną jesienią. Zabezpiecza on także rośliny na początku wiosennej wegetacji. Zabieg T1 zwalcza choroby podstawy źdźbła, a także chroni przed patogenami atakujące dolne liście zbóż. Fungicydy stosowane w tym terminie zwalczają choroby podsuszkowe pszenicy.
Do oprysku fungicydem przystępuje się wiosną, na początku strzelania w źdźbło. Najkorzystniejszym terminem jest faza pierwszego kolanka, kiedy to można jednocześnie zastosować fungicyd oraz ochronę łanu. Środki stosowane w tym terminie powinny wykazywać działanie profilaktyczne oraz interwencyjne, które umożliwi wyleczenie jesiennych infekcji.
Kiedy przystąpić do zabiegu T2?
Górne liście stanowią najbardziej wydajną w budowaniu plonu część rośliny. Ich największa aktywność przypada na okres długich dni i sprzyjających warunków pogodowych. Od ich kondycji zależy zatem wielkość plonu. Zabieg T2 ma na celu ochronę liścia flagowego i podflagowego oraz stanowi przedłużenie zabiegu T1.
Termin zabiegu T2 w pszenicy ozimej przypada na okres fazy liścia podflagowego i flagowego – ostatniego liścia wykształcanego przez roślinę. W przypadku coraz rzadziej stosowanej technologii dwuzabiegowej termin ten ulega wydłużeniu do początku kłoszenia. Oprysk w tym okresie może być stosowany interwencyjnie, jeśli zostaną zaobserwowane objawy choroby. Ma on również charakter prewencyjny – chroni najważniejsze organy rośliny przed uszkodzeniem spowodowanym przez patogeny.
T3 chroni pszenicę aż do zbioru
Ostatni zabieg fungicydowy ma na celu ochronę kłosa przed rozwojem chorób oraz patogenów produkujących mykotoksyny. Zabezpiecza on kłosy, co umożliwia uzyskanie wysokich plonów dobrej jakości. W niektórych systemach uprawy, zabieg ten jest pomijany jeżeli presja choroby jest niewielka, a warunki chorobowe nie sprzyjają rozwojowi grzybów. Jednak coraz częściej stanowi on stały element ochrony pszenicy ozimej.
Optymalnym terminem przeprowadzenia zabiegu T3 jest czas, kiedy preparaty zastosowane w oprysku T2 przestały działać, a pszenica jest w fazach od końca kłoszenia do początku dojrzałości wodnej ziarna. Wybierając fungicyd do ochrony zbóż należy wziąć pod uwagę okres karencji, który nie może być dłuższy niż okres pozostały do żniw.
Ochrona fungicydowa pszenicy ozimej umożliwia prawidłowy rozwój i budowanie obfitych plonów. Stosowanie technologii trójzabiegowej zabezpiecza łan przez cały okres wegetacji, a także ogranicza skażenie ziarna mykotoksynami. Przestrzeganie terminów zabiegów T1, T2 i T3 zapewnia wysoką skuteczność zastosowanych preparatów.
- Zewnętrzny materiał partnerski