Jak wypełnić e-PIT?

Okres między lutym a kwietniem to czas w roku, w którym każdy podatnik musi rozliczyć się z fiskusem. W aplikacji e-Urzędu Skarbowego czeka przygotowany przez Krajową Administrację Skarbową PIT za rok 2021. Gdzie możesz znaleźć twój e-pit i jak go wypełnić? Czy każdy może skorzystać z usługi twój e-pit? W naszym tekście postaramy się przybliżyć Ci temat deklaracji podatkowej wysyłanej drogą elektroniczną.

 

Czym jest twój e-pit?

Można powiedzieć, że twój e-pit jest jedną z najbardziej popularnych e-usług, którą zawdzięczamy polskiej administracji, w tym i administracji skarbowej. Usługa https://www.podatnik.info/twoj-e-pit została uruchomiona 15 lutego 2019 roku i cieszy się coraz większym zainteresowaniem i powodzeniem wśród polskiego społeczeństwa. Nie ma się czemu dziwić. Twój e-pit jest bardzo wygodny i prosty w obsłudze oraz oszczędza niepotrzebnego ,,zachodu" związanego z rozliczaniem się z fiskusem. W tych czasach wszyscy mamy dostęp do jakiegokolwiek komputera oraz Internetu, zatem można uznać, że usługa ta jest dostępna dla wszystkich. 

Do kiedy złożyć PIT?

W tym roku akcja rozliczenia PITu trwa do 2 maja. Zwykle termin sięga 30 kwietnia, jednak w tym roku dzień ten wypada w sobotę, zatem termin został przedłużony. Należy jednak ściśle pilnować tej daty. W przypadku spóźnienia się z jakichkolwiek powodów mogą czekać Cię surowe kary. Pierwsza z nich to kara grzywny, która sięgać może nawet 720 stawek dziennych. Kolejną z możliwych kar jest ograniczenie wolności.

W najgorszym przypadku można otrzymać obie z nich. W przypadku rozliczania się drogą elektroniczną nie ma się o co martwić. Jeśli nie wypełnisz deklaracji podatkowej w odpowiednim czasie, zostanie ona wysłana mimo to. Czemu? Twoja deklaracja podatkowa zostanie uzupełniona automatycznie i wysłana w ostatni dzień wyznaczonego wcześniej terminu. W tym wariancie jednak nie możesz przeznaczyć swojego 1% na wskazaną organizację dobroczynną lub wpisać jakichkolwiek ulg i odliczeń. 

FAQs- sekcja pytań i odpowiedzi

Czy usługa twój e-pit jest bezpieczna?

Jest to usługa prowadzona w aplikacji rekomendowanej przez Ministerstwo Finansów, które zapewnia o stuprocentowym bezpieczeństwie użytkowania.

Czy strona do rozliczania e- pitów działa?

Ministerstwo Finansów zapewniło na swoim Twitterze zapewnia, że rządowy program do rozliczania deklaracji podatkowych działa płynnie i prawidłowo. Już od 15 lutego br można zalogować się do usługi.

Czy można sprawdzić swój e-pit przez profil zaufany?

Jak najbardziej, istnieje taka możliwość. Można również sprawdzić swoją deklarację podatkową logując się poprzez podanie swojego numeru PESEL lub NIP (w przypadku posiadania firmy), przez e- dowód oraz bankowość elektroniczną. Przychody z roku 2020 z PIT-11 oraz kwota nadpłaty/ niedopłaty z roku 2019 to kolejne informacje, które mogą przydać się podczas logowania do usługi oraz samego wypełnienia deklaracji podatkowej. 

Czy potrzebuję podpisu elektronicznego do wysłania pitu online?

Nie ma potrzeby generowania podpisu elektronicznego w celu rozliczenia się z pitem drogą elektroniczną.