Jak uniknąć odwodnienia: Strategie, jak można pić więcej wodyCzy wiesz, że niepicie wystarczającej ilości wody może prowadzić do odwodnienia, co z kolei może sprawić, że będziesz bardziej podatny na udar cieplny? Aby pomóc Ci zachować nawodnienie i uniknąć odwodnienia, oto kilka wskazówek, jak możesz zwiększyć spożycie wody. Kiedy pocimy się w wyniku upału lub wysiłku fizycznego, nasz organizm traci płyny i sole zwane elektrolitami. Te elektrolity - sód, potas i chlorek - muszą być zastąpione, aby uniknąć odwodnienia. Jednak większość ludzi nie otrzymuje wystarczającej ilości wody, ponieważ reakcja na pragnienie nie jest wystarczająco silna lub ponieważ są oni wprowadzani w błąd przez fałszywe sygnały pragnienia, takie jak uderzenia głodu lub mdłości. Czytaj dalej, aby poznać więcej szczegółów...

Pamiętaj: Nie możesz polegać tylko na pragnieniu, aby wiedzieć, kiedy musisz wypić wodę

Organizm ma różne sposoby na regulowanie równowagi płynów. Nerki i hormony w ciele wyzwalają w nas potrzebę oddawania moczu o określonych porach. Oznacza to, że jeśli jesteś spragniony, jesteś już odwodniony. Dlatego ważne jest, aby pić, gdy jesteś spragniony i nie polegać na pragnieniu jako wskazówce do picia. Możesz jednak wytrenować swój organizm, by polegał na pragnieniu i dawał znać, że musisz napić się wody. Jeśli regularnie odczuwasz pragnienie, jest to zazwyczaj dobry znak. Możesz również znaleźć sposób na wywołanie u siebie uczucia pragnienia, na przykład żując kawałek selera.

Trzymaj się z dala od napojów z dużą ilością cukru i kofeiny

To, co pijesz, jest tak samo ważne jak to, ile wody pijesz. A przynajmniej woda jest najważniejszym napojem, który zapewni Ci nawodnienie. Jeśli pijesz takie rzeczy jak słodzone napoje, kawę czy napoje dla sportowców, zwiększają one tylko dzienne spożycie kalorii. To może prowadzić do przyrostu masy ciała, a nadmiar kalorii może być przechowywany jako tłuszcz. W przypadku napojów słodzonych, jesteś również narażony na ryzyko przybierania na wadze, ponieważ są one zazwyczaj pełne dodanych cukrów. Kawa to kolejny napój, który odwadnia, ponieważ jest diuretykiem, co oznacza, że powoduje częstsze oddawanie moczu. Napoje sportowe są przeznaczone dla osób, które intensywnie ćwiczą i są narażone na utratę dużej ilości elektrolitów z powodu pocenia się. Nie są one jednak niezbędne dla osób ćwiczących dorywczo.

Jeśli masz problem z pamiętaniem o regularnym piciu wody, możesz ustawić w telefonie przypomnienie o piciu wody. Jeśli jesteś wystarczająco zdyscyplinowany, możesz spróbować rejestrować spożycie wody w dzienniczku. Możesz również pobrać aplikację, która przypomni Ci o regularnym piciu wody.