Dlaczego powinieneś inwestować w odnawialne źródła energii: 3 najważniejsze korzyściŚwiat stoi w obliczu kryzysu energetycznego. Globalny popyt na energię wciąż rośnie, ale podaż niedrogich i czystych źródeł energii nie nadąża. Według Światowej Rady Energetycznej, zapotrzebowanie na ropę naftową będzie rosło do 2020 roku. Tymczasem produkcja gazu ziemnego i węgla osiągnie plateau około 2021 roku. Oznacza to, że do 2030 roku będzie brakowało 26 gigaton ropy, 17 gigaton gazu ziemnego i 44 gigaton węgla. Skłoniło to wielu ekspertów do prognozowania nadchodzącego kryzysu energetycznego. Jednak kryzys ten stwarza możliwości dla bystrych inwestorów, którzy rozumieją, w jakim kierunku zmierza rynek i które sektory są przygotowane do wzrostu w długim okresie. Sektor energii odnawialnej stanowi jedną z takich możliwości.

Czym są źródła energii odnawialnej?

Odnawialne źródła energii to najbardziej zrównoważone, przyjazne dla środowiska i opłacalne sposoby wytwarzania energii elektrycznej. Odnawialne źródła energii obejmują energię słoneczną, wiatrową, hydroelektryczną, geotermalną i biomasę. Należy zauważyć, że odnawialne źródła energii nie ograniczają się do tych pięciu.

Odnawialne to każde źródło energii, które może być szybko i efektywnie uzupełniane. Przykłady obejmują energię słoneczną, wiatrową, geotermalną, hydroelektryczną i biomasę. Energia odnawialna jest czysta, niedroga i niezawodna. Oferuje również wiele korzyści ekonomicznych i środowiskowych w porównaniu do nieodnawialnych źródeł energii, takich jak ropa, węgiel i gaz ziemny.

Dlaczego warto inwestować w odnawialne źródła energii?

Energia odnawialna szybko staje się najbardziej opłacalną formą energii. Nie tylko zmniejsza emisję dwutlenku węgla, ale także pozwala zaoszczędzić pieniądze zarówno firmom, jak i właścicielom domów. Oczekuje się, że do 2050 roku energia odnawialna będzie stanowić 74% światowego miksu energetycznego. To niesamowity wzrost z 15% światowego miksu energetycznego, który stanowił w 2017 roku.

Dzieje się tak dzięki dotacjom rządowym, ulepszonej technologii i malejącym kosztom produkcji. Przewiduje się również, że energia odnawialna stworzy ponad 28 milionów miejsc pracy do 2050 roku. Nie tylko tworzy miejsca pracy, ale także zmniejsza ślad węglowy branż, które się na niej opierają. Oczekuje się, że energetyka, transport i przemysł chemiczny, które wykorzystują paliwa kopalne, przestawią się na energię odnawialną. Doprowadzi to do znacznego spadku szkodliwych emisji dwutlenku węgla.