Jak korzystać z map, aby wrócić na właściwe tory i na nowo się zorientowaćWędrowałeś przez wiele godzin, szlak się skończył i nie masz pojęcia, gdzie jesteś. Wpadasz w panikę i zaczynasz się zastanawiać, czy kiedykolwiek uda ci się wrócić do samochodu. Twój umysł ściga się przez wszystkie rzeczy, które mogą pójść źle: niedźwiedzie, zgubienie się na zawsze, zabraknie wody i zarażenie giardią to tylko kilka z rzeczy, które przechodzą przez twoją głowę. Rozglądasz się, po obu stronach ścieżki jest gęste listowie, a w zasięgu wzroku nie ma ani jednego drogowskazu. Co robisz? Zgubić się na zawsze? Mam nadzieję, że nie! Ten artykuł da Ci kilka wspaniałych wskazówek, jak wrócić na ścieżkę podczas wędrówki poza szlakiem i jak zmienić orientację za pomocą map.

Zanotuj charakterystyczne punkty orientacyjne

Jeśli wędrujesz poza szlakiem, na pewno w pewnym momencie się zgubisz. Jeśli w tym momencie jesteś w pobliżu szlaku, użyj go jako przewodnika, który pomoże Ci wrócić na właściwą drogę. Jeśli nie jesteś w pobliżu szlaku, zanotuj sobie charakterystyczne punkty orientacyjne, które będziesz mógł rozpoznać po powrocie na szlak. Lasy są świetnym miejscem do orientacji, ale jeśli musisz znaleźć szlak, staraj się trzymać blisko krawędzi lasu, gdzie drzewa są mniejsze i mniej gęste. Możesz też skorzystać z rzeki lub potoku jako przewodnika, który pomoże Ci wrócić na szlak.

Cofnij się i sprawdź gdzie na trasie zboczyłeś ze ścieżki

Jeśli jesteś pewien, że zboczyłeś ze szlaku i próbowałeś znaleźć swoje namiary, ale stwierdziłeś, że nadal jesteś zagubiony, wróć na drogę, którą przyszedłeś. Jeśli jesteś w lesie, będziesz chciał podążać wzdłuż krawędzi lasu, abyś mógł zobaczyć szlak i wszelkie charakterystyczne punkty orientacyjne, które zaznaczyłeś. Jeśli dotrzesz do rzeki, potoku, drogi lub innego wyraźnego punktu orientacyjnego, to znaczy, że zaszedłeś za daleko i musisz się cofnąć. Postaraj się jak najlepiej prześledzić swoje kroki. Jeśli zobaczysz punkt orientacyjny, który zauważyłeś wcześniej i nie rozumiesz, dlaczego nie widziałeś go w drodze, to wiesz, że przeoczyłeś ten punkt i poszedłeś za daleko. Jeśli nadal nie możesz znaleźć drogi powrotnej na szlak, spróbuj poprosić o pomoc innego turystę lub personel w centrum dla zwiedzających.

Poproś o pomoc innych turystów lub personel w centrach dla zwiedzających

Jeśli po wykonaniu wszystkich powyższych kroków nadal jesteś zagubiony, nie bój się zapytać innych wędrowców, czy nie widzieli w pobliżu szlaku. Jeśli nikt nie widział szlaku w pobliżu, zapytaj pracownika parku, czy widział szlak w pobliżu. Jeśli nie możesz się z nikim skontaktować, zostań na miejscu i trzymaj się ciepło. Zostań tam gdzie jesteś i śpij w suchym miejscu na ziemi z dala od źródeł wody. Jeśli jesteś na obszarze, gdzie występują niedźwiedzie, upewnij się, że powiesiłeś swoje jedzenie i przybory toaletowe na gałęzi drzewa co najmniej 10 stóp w powietrzu i co najmniej 100 stóp od miejsca, w którym śpisz.